Móda zimních kožichů je velmi specifická a doplňuje naše šatníky již pěknou řádku let. Stejně jako dříve, i dnes kožichy vyznačují u žen sofistikovanost, vyšší postavení a velmi vytříbený vkus. Nejedná se sice o korunovou položku, ale jakmile si jeden pořídíte, už jej nikdy nebudete chtít dát z rukou.

Ani tuto zimu vám doma nesmí chybět kožich

Pokud váháte, nebojte se zajít s kamarádkou či partnerem do obchodu a vyzkoušet si jich pár. Dlouhé, kratší, nebo jen po pas, každý má něco do sebe. Kožichy jsou i přes nepřeberné množství různých kabátů, bund a vestiček stále v módě a ani návrháři světových značek jej nevymaží ze svých malířských pláten či módních mol.

Praktičnost kožichů spočívá v jejich teplé chlupaté vrstvě, která vás opravdu zahřeje. Zároveň se hodí pro jakoukoliv postavu a vzít se dá skutečně na kdejakou příležitost. Zazáříte na večírku, na pracovní schůzce, nebo jen při posezení s přáteli. A co víc, hodí se prakticky k čemukoliv.

Snad jen jedno nepsané pravidlo s sebou kožichy nesou – vždy k němu slaďte boty a kabelku. I pro odpůrce zabíjení zvířátek máme řešení – umělou kožešinu. Ta již dnes není téměř rozeznat od originálu (snad jen opravdu profesionální oko pozná rozdíl) a splní stejný účel.
STOP pravým kožichům

Boje proti zabíjení zvířat hnuly celým světem a velké množství firem se zavázalo, že již nebudou vyrábět z pravé kůže, ale jen z kožešin. Prodej pravých kůži velmi klesl především v devadesátých letech a spousta domácností tyto skvosty ze svých skříní přímo vyhazovala. Díky tomu se spoustu pravých kožichů dostalo například i do sekáčů a velkých výprodejů.

Zvířata, která jsou ročně kvůli kožichům zabita, se pohybují v číslech se šesti nulami. Zakladatelkou spolku na ochranu zvířat je Brigitte Bardot a stejně tak za němé tváře bojují například Pamela Anderson nebo Heather Millson McCartney, tedy manželka člena skupiny Beatles.

Avšak některé modelky, které byly dříve velkými odpůrkyněmi a bojovaly za práva zvířat ve velkých kampaních, již v dnešní době nemají problém stoupnout si na molo a předvádět ty nejkrásnější kousky z pravých kůží. A jak vlastně poznáme pravý kožich od umělé kožešiny? První co nás cinkne do očí je cena! Ty pravé se prodávají za několik desítek tisíc, zatímco umělé seženeme třeba již kolem tří tisíc korun.

Testem k poznání originálu

Mimo cenu ale zkuste pár testů, které vám řeknou, zda jste narazila na pravou či umělou kožešinu. Na dotek je pravá kožešina hebká a jemná, zatímco umělá je spíše hrubší. Ne nadarmo je i vhodný test s ohněm, chlupy z pravé kožešiny budou smrdět jako lidské vlasy, ale ty umělé budou cítit spáleným plastem.

Kožešiny jsou také velmi moderní na kabátech, jako lem kolem krku či na rukávech, na kabelkách, ale i na botách. Šatník každé ženy snese alespoň jeden kožich, nebo kožešinový doplněk.

Text: Jana Čechová
zdroj: www.dokonalazena.cz